Hat hónappal ezelőtti árszinten található az arany világpiaci árfolyama. Elsőre lehet, hogy nem jut eszünkbe, de nagyon is fontos információt hordoz magában ez a viselkedés, nézzük, hogyan kell ezt érteni…
Az elmúlt fél évben az arany árfolyama kis túlzással, de a nagyságrendeket tekintve egy helyben toporgott. 2011, szeptember végén 1660 dollár környékén mozgott az arany unciánkénti árjegyzése. Napjainkban – 2012, március végén – sincsen ez másképp. Időközben nagy kilengéseket produkált ugyan, de olvashatóan egyik irányba sem indult el.
Amíg ez a fent említett viselkedés bosszantó lehet azok számára, akik tavaly nyár végén fektettek aranyba, egyáltalán nem ismeretlen, vagy egyedülálló ez a jelenség a nemesfém történetében. 2006 májusának átlagára 675 dollár volt, míg novemberben 625 dollár volt egy uncia arany átlagára. Van olyan időszak, amikor hónapokig nem emelkedik vagy csökken jelentősen az árfolyam, azonban ez távolról sem fenyegeti a nemesfém értékállóságát.
Jelen pillanatban semmi vészjósló hírverés vagy gazdasági attrakció nem buzdítja a közönséget az arany vásárlására, holott éppen ebben az időszakban juthatunk kedvező áron a befektetés tárgyához. Amikor majd újra összecsapnak a hullámok a fenntarthatatlan gazdasági folyamatoknak köszönhetően, mindenki szaladhat aranyba menekíteni a megtakarításait, aki eddig nem tette.
Kétélű fegyver is az arany, hiszen a dollár erősödésekor, a kedélyek csillapodásával csökken az ára. Az alábbi egy éves időszakot figyelve megállapíthatjuk, hogy amíg a dollár index (kék vonal, jobb tengely) árfolyamának havi átlagai emelkedő trendet mutattak, addig az arany (sárga vonal, bal tengely) nem volt képes elhagyni egy bizonyos árszintet.
forrás - BullionVault.com
A jelentős dollár erősödés kedvezőtlenül befolyásolja az arany árfolyamának mozgását egy teljes évig.
Az imént látott ábrát hasonlítsuk össze az alábbi grafikonnal, amely periódus 2011 őszével zárul:
forrás: BullionVault.com
A dollárgyengülés alatt jelentős mértékben emelkedik az arany árfolyama.
Az elmúlt 6 hónapot az első grafikonon megfigyelhető viselkedéshez hasonlíthatjuk, amikor a dollár erősödésével egy időben az arany nem dönt új csúcsokat.
A fent vizsgált ismétlődő egybeesésekből arra a következtetésre jutunk, hogy amíg a dollár erősödik, az arany nem emelkedik újabb csúcsokra, DE! nem is veszít az értékéből, azaz egy sokkal erősebb dollár esetében is „tartja” az árat. Ez az a tulajdonsága az aranynak, ami miatt értékállónak nevezzük.
Tudatos befektetőként a „pangás” időszakainak alacsony árszintjeit vásárlásra használjuk ki, míg a pánik és az áremelkedés időszaka türelemre int. Íme, az elmúlt 10 év példái a piros körökben:
Az arany árfolyama dollárban 10 éves távon
Miért dollár az összehasonlítás alapja és miért nem euró?
Sokszor látunk arra példát, hogy az euró erősödésével párhuzamosan drágul az arany euróban. Tehát ennél a devizánál nem működik az ellenirányú mozgás. Mindez azért történik, mert az aranyat dollár alapon kereskedik a világpiacokon, így az arany eurós és minden egyéb devizában kifejezett árfolyamváltozása, csupán egy kalkuláció eredménye.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.