Talán kevesen tudják, de a hagyomány, mely szerint december 5-én este fényesre tisztogatott kiscipők kerülnek az ablakba, amelyet a nagyszakállú Télapó tele pakol mindenféle földi jóval, igazából az aranyhoz köthető.
Szent Miklós püspök, a kis-ázsiai Myra püspöke emberszeretetéről volt híres, arról, hogy egész életét mások segítésének, a gyermekek tanításának szentelte. Szívén viselte Myra sorsát, a várost sújtó éhínség idején például az egész egyházi vagyont a helyiek étkeztetésére fordította, ennek következtében ki is tagadták az egyházból, igaz csak időlegesen.
A Szent Miklósról szóló legendák szerint, a püspök tudomására jutott, hogy hozomány híján egy szegény ember nem tudja férjhez adni három lányát, akikre emiatt prostitúció vár. Megsajnálta őket és elhatározta, hogy névtelenségbe burkolózva segít a családon. Éjnek évadján piros kendőbe csomagolt arannyal teli erszényt csempészett a család ablakába, majd így tett a következő két évben is, ennek köszönhetően a szegény ember mindhárom lányt kiházasíthatta. A csodatévő híre bejárta az egész várost. A harmadik évben a szegény ember megleste a bőkezű jóakarót, hogy megköszönhesse az ajándékot, így derült fény arra, hogy ki is áll a megmagyarázhatatlan jótétemények hátterében.
Van a történetnek egy másik verziója is, miszerint a harmadik évben Miklós bereteszelt ablakokat talált, emiatt a kéményen keresztül tudta csak bedobni a pénzzel teli kis zsákot. A legkisebb lány épp akkor tette a kandallóra száradni harisnyáját, így a leérkező aranyzsák egyenesen abba érkezett.
A helyiek a csodát a télhez kötötték és azt tartották, hogy a varázslat a Taurus-hegyről érkezik, egyenesen a Tél-Apótól.
Egyes történetek szerint Miklós püspök úgy lepleződött le, hogy a helyi aranykereskedő korábban megajándékozta egy érmével, amely aztán ott fénylett a titokzatos ajándékpénzek közt.
Nem csak ennek a szegény család életét viselte a szívén. Névnapjának előestéjén minden évben különféle finomsággal ajándékozta meg a gyermekeket.
A legenda szerint Miklós vörös püspöki ruhát viselt és nagy szakálla volt, erre vezethető vissza a jelenleg is a fejünkben élő Mikulás alakja.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.