Jelenleg az arany világpiaci ára nem a fénykorát éli, sőt, egyes feltételezések szerint további gyengülés várható az árfolyamban. Ha év elejétől vesszük figyelembe az aranyár alakulását, akkor a mai napig bezárólag 6,3% - os emelkedés látható. Első blikkre nem biztos, hogy jól hangzik ez a szám, de vessünk egy pillantást a magyarországi inflációs adatokra - ugyanezen időszakra vetítve - és máris szimpatikusabb lesz számunkra a 5,7% - os inflációval szemben. Újabb pont az arany javára.
Amiről ma írni szeretnék, az a 2011 - es termelési adatok alapján megszületett ranglista, amely a világ 10 legnagyobb aranybányáját tartalmazza:
1. Grasberg bánya (Indonézia)
A világ legnagyobb aranybányája mind méretét, mind pedig az éves kitermelést tekintve. Az előző évben 1,444,000 uncia aranyat termeltek ki, nem mellesleg a világ harmadik legnagyobb réz bányája, közel 20,000 munkavállalóval. Tulajdonosa a Freeport-McMoRan Copper Gold.
2. Cortez (U.S.A.)
A Barrick Gold tulajdonában álló bánya Nevadában. 2011 - ben 1,421,000 uncia aranyat termeltek ki itt. Érdekesség erről a bányáról, hogy már 1862 óta bányásznak itt aranyat,
3. Yanacocha (Peru)
Az előző évben a ranglista harmadik helyét foglalta el a Cajamarca-i bánya. A mai napig több, mint 7 milliárd dollár értékű aranyat termeltek ki fennállásuk óta. Tavaly 1,293,000 uncia arany volt a termelési adat.
4. Goldstrike (U.S.A.)
1,088,000 unciás előző évi kitermelésével a lista negyedik helyét foglalja el a Barrick tulajdonában lévő, nevadai bánya. A Carlin-Trenden található, amely legnagyobb Carlin tipusú telér a világon, ami a legtermékenyebb aranybányászati körzet Nyugat-Hemisphere-ben.
5. Veladero (Argentina)
Barick Gold. Már mint a tulajdonosa. San Juan-ban található a bánya, amely tavaly 957,000 uncia aranyat fejtett ki a földből.
6. Vaal River (Dél-Afrika)
Az AngloGold Ashanti birtokában lévő terület. A bányászat nem külszíni, mint az előzző öt esetében, hanem a föld alatt zajlanak a munkák. Előző évi 831,000 unciájával a hatodik helyre került.
7. West Wits
A West Wits aranymező Johannesburg-tól nyugatra található. Ha Afrika, akkor már a szakmában jártasok tudhatják, hogy 99% eséllyel az AngloGold Ashanti kezében van. Nos, jó a gondolat. Az AngloGold ezzel a bányájával került fel először erre a toplistára. Nem mellesleg a világ legmélyebb bányájáról beszélünk. Előző évi adat: 792,000 uncia.
Lagunas Norte (Peru)
Ismét egy bánya, ami a Barrick tulajdonában van. Érdekessége, hogy négy kilométerrel a tengerszint felett van. Tavaly 763,000 unciát sikerült kitermelni, de ez a szám a tervek szerint növekedni fog 2016-ig egy terjeszkedési projekt jóvoltából.
9. The Super Pit (Ausztrália)
A Barrick Gold és a Newmont Mining közösen használják a területet. Éves szinten itt 750,000 uncia arany kerül ki a földből, méretét tekintve a legnagyobb külszíni bánya Ausztráliában.
10. Boddington Mine (Ausztrália)
A 2011. évben 741,000 unciás kitermelési adatával a Newmont Mining tulajdonában lévő bánya zárja a tízes toplistát. A Boddington-i aranybánya az egyik legfiatalabb bánya Ausztráliában. 2009 - ben kezdte meg a működést, a 2010 - es év végére már 20 millió uncia aranyat és 2,4 milliárd font rezet termeltek ki.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.