"Hogy micsoda?"
A címet olvasva ez lehet az első reakciód. Mi ez a szám? Miről van szó? Már magyarázom is!
Becslések szerint ennyi uncia arany van még a földben, melyet egyelőre nem bányásztak ki. Hárommilliárd-tizenötmillió-ötszáznegyvenkettőezer-százhatvannégy uncia. Sok, vagy inkább kevés? Forintban sok. Euróban méginkább! Egyes számítások szerint, ha a világon az eddig összesen kitermelt aranyat összegyűjtenénk, akkor kb. 3,5 olimpiai méretű úszómedencét tudnánk vele megtölteni, ami több, mint 171,000 tonna aranyat jelent (unciára átszámítva 5,5 milliárd felett van ez a szám). Ezek után vessünk egy pillantást a bejegyzés címében szereplő számra, majd nézzünk a képre. Most már talán jobban érthető, hogy mit keres itt.
Fontos továbbá figyelembe venni azt is, hogy a még meglévő közel 94,000 tonna arany 28%-át a feltételezések szerint sosem fogják felszínre hozni, dacára a modern technológiának.
A fellelhető és elérhető arany több, mint felét már kibányásztuk, s bár ezt a nemesfémet már 6,000 éve ismerjük, ennek ellenére csak 1848. után (Kaliforniai aranyláz) indult be ipari formában a kitermelés, a jelenleg forgalomban lévő arany mennyiségének 75%-a 1910 után látott napvilágot. Akárhonnan nézzük, akárhogy cifrázzuk, fogyóban a készlet.
Aggodalomra viszont nincs ok! Azt tudni kell, hogy a világ aranykészlete állandó körforgásban van, ami újra és újra feldolgozásra kerül. Amit az egyik oldalon ékszeraranyként (fazon arany) eladnak, azt a másikon beolvasztva és finomítva értékesítik befektetési aranyként vagy ipari felhasználásra, attól függően, hogy milyen piacra szánják. A globális készletnek három forrását különböztetjük meg, melyek százalékos eloszlásban a következőek:
- 2% - hivatalos értékesítés (ez a nemzeti aranytartalékokra utal, melyet az állam és a jegybank ad el)
- 37% - újrafeldolgozott arany (ide értendő a fazon arany is)
- 61% - bányászatból származó arany
Következtetésként levonható, hogy még hosszú-hosszú évekig el tudnak látni minket arannyal a körforgásnak köszönhetően. Hogyan hat ez az árfolyamra? Rövidtávon szinte alig érezhetően.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.